30 خرداد 1395 - 12:19
ویزای شینگن

ویزا شینگن

ویزای شینگن و چک لیست مدارک مورد نیاز

 

 

 ویزا چیست ؟

رَوادید یا ویزا به مدرکی گفته می‌شود که می‌تواند به اشخاصی اعطا گردد که درخواست اخذ اجازه از یک کشور برای گذر از خاک آن یا ورود به آن را دارند. معمولاً روادید بصورت برچسب یا مهر بر روی کاغذهای مربوطه در گذرنامه اشخاص، چسبانده یا زده می‌شود.

ویزای شینگن چیست؟

معاهده شینگنقراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی “پرنسس ماری آسترید” روی رودخانه “ماسل” نزدیک شهری به نامشینگندر لوکزامبورگ – مرز بین فرانسه و آلمان –  به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.

توصیه میشود هنگام ورود به هر یک از مبادی ورودی کمرگی شینگن ، مدارک زیر در دسترستان باشد :

مدرک سفر، ممهور به وبزای معتبر ؛  مدارک معتبر بیان کننده موضوع و شرایط اقامت شما در محدوده کشورهای شینگن (دعوت نامه ، رزرو هتل ، سکونت نزد اهالی) ؛ ·مدارک معتبر بیانگر اینکه برای منظور و مدت اقامت خود دارای منابع مالی کافی میباشید (پول نقد ، چک های مسافرتی ، کارت های اعتباری ، تعهد تقبل هزینه ها)

از ورود شما به محدوده کشورهای شینگن ممانعت خواهد شد ، اگر : فاقد مدرک سفر معتبر باشید ؛ فاقد ویزای معتبر باشید ؛ قادر به ارائه مدارک اثبات کننده منظور و شرایط اقامتتان نباشید ؛ قادر با ارائه مدارکی دال بر داشتن منابع مالی کافی مرتبط با مدت و نوع اقامت مورد نظر، نباشید؛ در یک برهه زمانی ۶ ماهه ، ۳ ماه در خاک کشورهای شینگن سپری نموده باشید.

 کشورهایی که نیاز به ویزای شینگن دارند:

* شامل: آلمان – اطریش – بلژیک – دانمارک – اسپانیا – استونی – فنلاندفرانسه – یونان – مجارستان – ایسلند – ایتالیا – لتونی – لیتوانیلوکزامبورگ – مالت – نروژ – هلند – لهستان – پرتغال – جمهوری چک – سلوواکیسلوونی – سوئد و سوئیس.

انواع ویزای شینگن :

ویزای شینگن در ۴ نوع صادر می شود :

ویزای نوع A :ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شینگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شینگن گردد.
ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شینگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شینگن برساند.
ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شینگن می شوند.
ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شینگن وارد و از آن خارج شوند.
توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شینگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شینگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شینگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شینگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شینگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شینگندریافت کنید.

داشتن ویزای شینگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شینگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شینگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شینگن شوید مقامات مرزی شینگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شینگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.
برای اخذ ویزای شینگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوعمی باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد. راههای دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی و … می باشند.
به تازگی خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یک مرکز معتبر مطالعاتی در سوئیس گزارش داده است که کشور ایران از نظر شانس دریافت ویزا و اجازه سفر به دیگر کشورهای دنیا (با اجازه سفر به ۱۴ کشور دنیا بدون ویزا) در رتبه یکی مانده به آخر فهرست شانس دریافت ویزا قرارگرفته است.
برطبق این گزارش رسمی، کشورهای فنلاند، دانمارک و آمریکا با اجازه سفر به ۱۳۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا مشترکا اول هستند و کشورهای آلمان، ایرلند و سوئد با اجازه سفر به ۱۲۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.

شرایط اخذ ویزای اروپا :

* تمامی مدارک ذکر شده در بالا باید به زبان انگلیسی باشند یا توسط دارالترجمه به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. (پس از بازدید مدارک توسط کارشناسان این مجموعه نسبت به ترجمه مدارک اقدام فرمائید – سفارت فرانسه نیاز به ترجمه ندارد. )

* ویزا شینگن ۱ ماه اعتبار دارد و ۱۵ روز می توانید در محدوده شینگن اقامت کنید.

* اخذ ویزا شینگن بیشتر از ۱۵ روزه برای کسانی که تاکنون ویزا شینگن دریافت نکرده اند میسر نیست. اما اخذ ویزای بیشتر از ۱۵ روزه برای کسانی که قبلا حداقل یک ویزا شینگن در پاسپورت خود دارند امکانپذیر خواهد بود.

* در حال حاضر به علت روند آسان تر اخذ ویزا از طریق کشور ایتالیا و فرانسه ، ویزا شینگن از این کشور اخذ می شود که شما بعد از ورود به کشور ایتالیا یا فرانسه می توانید به هریک از کشورهای محدوده شینگنسفر کنید.
*
حدودا چهل روز کاری از زمان تکمیل مدارک، زمان برای اخذ ویزا لازم است.

* بعد از تکمیل مدارک ویزا ، وقت مصاحبه حضوری و انگشت نگاری برای مسافرین تعیین می شود که حضور شخص متقاضی ویزا الزامی است.

* زمانی که وقت سفارت شما تعیین شد، ما توصیه های لازم را برای جلسه مصاحبه و انگشت نگاری در اختیار شما قرار می دهیم. برخورد مسافرین در سفارت به روند اخذ ویزا بسیار کمک خواهد کرد.

* در یک خانواده پدر خانواده می تواند ساپورت کننده اعضای خانواده باشد و ارائه یک سند ملکی به نام پدر خانواده کافی می باشد.

* اخذ ویزا بسته به شرایط و زمان سفر  در غالب تور (بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، سایر خدمات) انجام  شود.
**
ضمانت بازگشت مسافرین باید به صورت وجه نقد یا چک تضمین شده ی بانکی و یا ضمانتنامه بانکی در وجه آژانس باشد که در قبال رسید ممهور به مهر آژانس از مسافرین اخذ می شود. این وجه بعد از بازگشت مسافر از محدوده شینگن عودت داده می شود.

مهم: ویزا به معنی گارانتی ورود نیست.

بسیاری از افراد تصور میکنند که یک ویزا به معنی تضمین ورود به محدوده شینگن است. اما یک ویزای شبنگن فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شینگن است, نه بیشتر. پس از آن مقامات مرزیشبنگن تصمیم میگیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده شینگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری در خارج از شینگن که از آن آمده اید اخراج کنند. مقامات مرزی شبنگن قانونا میتوانند حتی در صورت دارا بودن ویزای معتبر, از ورود شما به شینگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده اید اخراج کنند. برای مثال ممکن است فرد با ارائه مدارک جعلی و یا تقلب دیگری در سفارتخانه موفق به گرفتن ویزا شده باشد. از جمله به همین دلیل مرزها ورودی شینگن این حق را دارند که همه مسافرین ورودی دارای ویزا را مورد کنترل مجدد قرار دهند و در صورتی که دارای شرایط ورود نباشند از ورود آنان به محدوده شینگن جلوگیری بعمل آورند.

مسافر ورودی به شینگن باید آماده باشد که در صورتی که در هر زمانی و به هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی شینگن قرار گیرد موارد زیر را توضیح دهد:

۱- هدف از مسافرت وی چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.
۲- آدرس محل اقامتش وی در شینگن (هتل یا نزد آشنایان) کجاست.
۳- از پس هزینه مدت اقامت خود در شینگن بر خواهد آمد یا خیر (پول به همراه دارد و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده است و در اینصورت نام, آدرس و شماره تلفن این شخص)

۴- بلیط ترک شینگن دارا باشد و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک شینگن را دارا باشد.

موارد بالا بویژه هنگامی که با ویزای یک کشور شینگن که ویزا را صادر کرده است به کشور دیگر شینگن که ویزا را صادر نکرده است وارد میشوید اهمیت بیشتری دارد. ویزای شینگن جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما برای مثال چنانچه با استفاده از ویزای صادر شده توسط مثلا یونان از مرز سوئد وارد شینگن شوید, باید بتوانید در صورت درخواست به همه پرسشهای افسران مرزی از جمله چهار مورد بالا پاسخ دهید.

تذکر: ویزای شینگن جهت تردد به همه کشورهای عضو اعتبار دارد اما در بعضی موارد بسیار استثنائی (که توضیح آن از حوصله این بحث خارج است) ویزای شینگن میتواند تنها جهت ورود به کشور صادر کننده آن اعتبار داشته باشد و دارنده ویزا در این صورت حق مسافرت به کشور دیگر شینگن را نخواهد داشت. در چنین صورتی مورد این محدودیت مشخصا در ویزای صادر شده درج خواهد شد. همانطور که گفته شد چنین مواردی بسیار استثنائی است.

مقامات مرزی پلیس شینگن در سوئد حق دارند حتی بدون نیاز به حکم دادستان, هر مسافر ورودی در مرزهای سوئد را تا ۶ ساعت جهت بازجویی در بازداشت نگاه دارند. جهت بازداشت بیشتر از ۶ ساعت دادستان تصمیم گیری خواهد نمود. این قوانین در دیگر مرزهای شینگن نیز تقریبا مشابه است. در ضمن اطلاعاتی که شما بهنگام درخواست ویزای شنگن به هر سفارتخانه شنیگن ارائه داده اید قابل کنترل توسط مقامات مرزی همه کشورهای عضو است و در صورتی که با دلایلی که در مرز ورودی ارائه میدهید همخوانی نداشته باشد میتواند اساس و پایه جلوگیری از ورود فرد دارای ویزا به محدوده شینگن باشد.

دارا بودن مدارک کافی بهنگام ورود به مرزهای شینگن تضمینی برای هر مسافر است تا مورد اقدامات ناخوشایندی از قبیل مصاحبه در مرز و یا بازداشت موقت تا بررسی صحت و سقم ویزایش و حق ورود به شنگن قرار نگیرد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن :

 ۱-  اصل پاسپورت با ۷ ماه اعتبار( امضاء شده ) و پاسپورت قدیم.

 ۲-  ۲قطعه عکس (رنگی- زمینه سفید-۷۰% چهره – ۳٫۵*۴٫۵ (

 ۳-  اصل شناسنامه با ترجمه .

 ۴مدارک مالی و بانکی:

* ریز پرینت بانکی ۶یا ۳ماه اخر به زبان انگلیسی- حداقل موجودی ۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان (به ازائه هر نفر) با مهر بانک (حساب کوتاه مدت یا جاری(

*  در صورت داشتن ، اصل سند سپرده بلند مدت لازم است (سپرده های بانکی(

* درست بودن نام صحیح مسافر و تاییدیه بانک لازم است.

۵-  اصل سند ملکی (ترجمه رسمی و مهر داد گستری(

۶مدارک شغلی:

*  پزشکان: پروانه مطب+کارت نظام پزشکی(ترجمه) / دانشنامه تحصیلی(ترجمه(

* مهندسان: پروانه مهندسی/کارت نظام مهندسی(ترجمه(

* وکلا: پروانه وکالت/کارت وکالت(ترجمه(.

*  کسبه: پروانه کسب (ترجمه)/کارت بازرگانی(ترجمه) در صورت داشتن.

* صاحبان شرکتها: روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت( ترجمه با مهر  دادگستری+ گواهی شغلی( (با ذکر سمت،سابقه کاری،حقوق و مزایا)(ترجمه). کارت بازرگانی(ترجمه) در صورت داشتن.

* کارمند بخش خصوصی: روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت( ترجمه با مهر دادگستری)+ گواهی شغلی (باذکر سمت، سابقه کاری، حقوق و مزایا)(ترجمه)+لیست بیمه ۶ ماهه (ترجمه(

* ساختمان سازها: اصل گواهینامه ساختمان/اصل قرارداد همکاری/اصل پایان کار ساختمان/کارت انبوه سازی.

* مشاغل دولتی: حکم کارگزینی + فیش حقوقی ۳ماهه(ترجمه(.

* بازنشسته ها : حکم بازنشستگی + آخرین فیش حقوقی(ترجمه(.

* دانش آموزان و دانشجویان : نامه اشتغال به تحصیل و کارت دانشجویی(ترجمه(

۷در صورت سفر خانم خانه دار مدارک فوق از همسر ایشان کسب میشود + سند ازدواج.

۸در صورت سفر کودک موافقتنامه محضری از سرپرست کودک لازم است.

 خرید پرواز اروپا از این آژانس الزامی است.

توجه:

در هنگام دریافت ریز پرینت بانکی از بانک دقت شود به اسم مشتری در برگه بانکی و مهر بانک در همه صفحات ریز پرینت.

هزینه سفارت ( 60یورو) به عهده آژانس  می باشد.

اخذ ویزای مولتی فقط در صورت داشتن ویزای توریستی قبلی امکان پذیر است.

سفارت فرانسه نیازی به ترجمه ندارد و فقط اصل پاسپورت و سند ملکی و بقیه مدارک کپی برابر اصل نیاز است.

خرید پرواز به اروپا(رفت و برگشت)از این آژانس الزامی است.

ضمانت برگشت مسافر 25،000،000تومان می باشد.

هزینه ترجمه مدارک و استعلام سند ملکی و کپی برابر اصل مدارک  بر عهده مسافر است.

) تائیدیه مدارک ۴۸ ساعت بعد از تکمیل و تحویل مدارک به مسافر اعلام میگردد و در صورت نیاز مدارک  دیگری از مسافر دریافت می شود(

مدت زمان صدور ویزا از زمان تحویل مدارک به آژانس 30روز تا 45 روز می باشد. (تعطیلات سفارت در نظر گرفته شود(.

 

 

تذکر:

 در صورت نیاز مدارک دیگری از مسافر دریافت می شود

تسویه حساب ویزا و ضمانت برگشت سه روز قبل از ورود به سفارت تحویل این آژانس گردد

جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا

با کارشناسان ما در شهریاران تماس حاصل فرمائید.

22914321

  

ارسال نظر جدید


نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ارسال نشده است.